Krmení

 

Jako základ mají kluci krmivo pro potkany (směs, granule), denně dostávají zeleninu a ovoce. 1x nebo 2x týdně dostávají bílkovinu v podobě masíčka, sýru, jogurtu,.. V kleci mají vždy něco na hlodání a minerální kameny. Dostávají také pangamin a samozřejmě pamlsky. Veškeré krmivo dostávají obvykle večer okolo deváté hodiny.

Kluci v krmení nejsou vybíraví, protože vědí, že když tohle krmivo nesní, nedostanou žádné jné. Jsem tvrdá matka, která se nenechá obměkčit a krmivo doplňuje až když je dojedené.  Jeden čas když jim už ale doma míchaná směs zrní začla lézt ušima, vysypali ho, zahrabali do skartu a dělali hodné myšičky, které všechno spapali. A já jim tak vždycky dosypávala, měla radost, že jim chutná, jenže potvoráci vybrali jen to dobré a zase to zahrabali do skartu. Při čištění jsem se pak pěkně divila. :)) Nicméně to pro mě bylo znamení, že je na čase se od doma míchané směsky odpoutat a začít krmivo zase kupovat.

Doma dělané krmivo jsem míchala hlavně kvůli ceně, kdy mě pro 8 krysounů nevyšlo draho. Věděla jsem, co do něj dávám a mohla to kontrolovat. Zezačátku jsem krmivo míchala podle Adélčiny příručky (ke stažení zde: https://potkanomilec.konicky.net/prirucka.htm ), to klukům jelo. Pak jsem našla na UK fóru Suebee mixwww.ratsrule.com/diet.html ) a krmila podle Suebee, což byla nejhezčí směska, ale poměrně drahá na výrobu a složitá na hledání toho správného musli bez zbytečného cukru. Naše poslední míchané krmivo bylo podle receptu od Palpebrychspalpebra.wz.cz/krmeni.html ). Kluci na něm byli 9 měsíců.

Před nedávnem jsme tedy přešli na kupované krmivo. Ráda bych sem poskytla naše recenze jednotlivých krmiv pro potkany, které jsou nyní k dostání na trhu. Vyzkoušeli jsme jich mnoho, bohužel jsem je předtím nefotila a zkušenosti si nezapisovala, takže začínáme od znova. Proto se bude podsekce "krmivo" a "pamlsky" pomalu zvětšovat. :)