Tipy při výběru klece

 

U výběru klece pro potkany je důležité si odpovědět na tyto otázky:

-kolik potkanů v ní budu chtít chovat?

-jak je přístupná?

-jak je snadná údržba?

-jak se bude provádět meziúklid?

-jak se bude z klece vyndavat potkan?

- čím víc dvířek, tím líp. Pokud je jich málo, musí být dobře rozmístěná.

 

Velikost klece závisí od počtu obyvatel. Obecná pravidla, kterými bychom se měli řídit jsou:

-hloubka klece nesmí mít méně než 31 cm. Potkani jsou v dospělosti velcí cca 25cm + ocas.

-šířka klece by měla být alespoň 50 cm.

- výška klece alespoň 50cm.

Z toho vyplývá, že klec pro jednoho potkana by měla mít nejméně 50x31x50cm. Nicméně jeden potkan by se samotný chovat neměl (ani holka ani kluk!) vždy nejméně ve dvou se stejným pohlavím (!), takže je lepší se hned dívat po větších klecích.

Každý potkan by měl mít pro sebe prostor 0,06m krychlových. To vypočítáte jednoduše když vynásobíte šířka x výška x hloubka v metrech a vydělíte 0,06.

Takže klec 80 x 50 x 80

0,8 x 0,5 x 0,8 = 0,32

0,32 : 0,06 = 5,3 potkana

Nebo můžete využít kalkulátor. www.fancy-rats.co.uk/information/guides/cagecalculator/

 

Z jakého materiálu je nejlepší mít klec?

Nejlépe se udržují poeloxované mříže, dobře se otírají a neusazuje se na nich moč a nečistoty jako u chromu. Chrom za chvíli vypadá jako kdyby byla klec používaná léta a také podle toho voní.

 

Co akvárka a terárka?

Akvária jsou všeobecně pro potkany nevhodná. Díky sklu špatně proudí vzduch. Potkaní moč obsahuje čpavek, který je dráždivý k jejich dýchání, díky špatnému proudění vzduchu se čpavěk nevyvětrá. Sklo je také studené, což není dobré, jelikož jsou potkani náchylní na prochladnutí. Nehledě na to, že v akváriu nemohou šplhat, špatně se zavěšuje výbava, je těžké a křehké… Terária jsou to samé jako akvária s tím rozdílem, že díky úplnému uzavření nádoby se cirkulace rovná nule.

 

Skříňové klece

Klece ze dřeva, dřevotřísky rychle prosáknou močí a to i když je potřeme tisícem vrstev laku. Potkaní moč je v tomto případě smrdutá žíravina. Jediné co pomáhá, je polepit jí samolepící omyvatelnou tapetou nebo plastem. Bohužel se ve skříňovce špatně přichycuje zařízení, na každý hamak musíte přivrtat háček, špatně se udržuje čistota… Skříňovku nedoporučuji, já si jí taky prošla…šla do kontejneru za 3 měsíce. Smrděla jak Rasův pytel a to v ní bydleli dvě mimina.